Arı Poleninde Dikkat Edilecek Noktalar

Arı Poleninde Dikkat Edilecek Noktalar

Polen, çiçeklerin erkek organ hücresidir. Arılar bir çiçeğe kondukları zaman çiçek üzerindeki polen tozları arı üzerine yapışırlar, arılar üzerlerine yapışan bu toz zerreciklerini salgıladıkları sıvı yardımıyla bir birine yapıştırarak ayaklarına tuttururlar ve kovana taşırlar. Arı ilk konduğu çiçekten başka bir çiçeğe geçtiği zaman, üzerine yapışan polen tozları diğer çiçeğin dişi organına temas ettiğinde çiçekler arasında çiftleşme gerçekleşmiş olur.

Yapılan araştırmalar arının sabah ne tür çiçeğe konarsa, akşama kadar sadece o tür çiçeğe konmaya devam ettiğini göstermektedir. 

Polende insan vücuduna yararlı tam 27 çeşit madensel tuz, 22 çeşit aminoasit, doğal hormon, enzim, pigment, karbonhidrat ve ferment bulunmaktadır. Ayrıca polende bulunan elementlerden bazıları da demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, silisyumdur. Alüminyum, nikel, titanyum ve çinko da polende bulunan iz elementlerdir. Polende bulunan vitaminler de, A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleridir.

ARI POLENİNİN FAYDALARI

  • Arı poleni doğal bir enerji kaynağıdır.
  • İçerdiği yüksek miktardaki antioksidan sayesinde akciğer dokularında iltihap önleyici olarak kullanılır
  • Arı poleni histamine miktarını azaltarak birçok alerjiyi tedavi edebilmiştir.
  • Kılcal damarları, kan damarlarını, dolaşım ile ilgili sorunların giderilmesinde yardımcı olur
  • Pıhtılaşmayı önler
  • Sindirimi kolaylaştıracak enzimler içerir.
  • Arı poleni yumurtalıkları düzene sokarak ve de uyararak hamile kalma ihtimalini hızlandırır

ARI POLENİ NASIL TÜKETİLMELİDİR

Normal şartlarda polenin sindirilmesi 2 saatlik zaman alır. İlk kullanmaya başlandığında 1 çay kaşığı kadar kullanılarak başlanmalıdır. Her gün farklı çiçeklerden polen alındığından polenin tadında ve renginde de değişiklik olabilmektedir. Polen her hafta biraz daha artırılarak yenmeye devam edilir, fakat her şeyde olduğu gibi poleninin de fazlası zararlı olabilir; bunun için günlük 30 – – 35 gramdan fazlası yenmemelidir. Polen, sade şekilde yenilebileceği gibi ılık süte, meyve suyuna karıştırılarak veya bal ile karıştırılarak ta yenilebilir.

Bu Gönderiyi Paylaş: